сряда, 5 април 2017 г.

Ежедневна основа при захранване на деца от 6 месеца




Имах аз един забавен случай. Тогава още живеех в Лос Анджелис и тризнаците ми бяха на година и половина. Моя приятелка от Москва ми дойде на гости – цяла вечност не се бяхме виждали. Самата тя има момиченце малко по-голямо от моите, очарователно дете. Викам ѝ:

-         Сега ще храня децата.
-         Давай – тръсна ми с глава Вика.

Сложих момчетата ми в столчетата, разпределих храната, а те започнаха да я омитат.

-         Ами, -викам,- ето така и....
-         Тихо! – подвикна ми Вика.

Нищо не разбрах, казвам ѝ:

-         Вика, какво има...
-         ТИХО! – с рязко движение приятелката ми ме накара да млъкна. – После ще говорим, дай ми да погледам.

Децата успешно приключиха обяда си, след което приятелката ми добави:

-         Ех, Зинченко (много мои приятели ме наричат по фамилията ми), ти не разбираш... Те ядат! Ядат! Ти си късметлийка!

Често ми казват Такъв късмет имате с децата си, те ядат зеленчуци и като цяло ЯДАТ”. По-смешно от това е само А Вие как различавате децата си?. Ще ви кажа от сега, децата ми са най-обикновени, а майка им е най-добрата, хаха.
Днес Ви разкривам най-важната тайна към успеха за храненето на деца. Уви, тези майки, които са успели да приучат малчуганите си към „общата кухня, ще се сблъскат с някои сложности, пренаучаването на децата е много по-трудно от научаването. Моят метод по-скоро ще е подходящ за тези, които са в началото на тоз път и търсят правилен подход. Та така, всичко е просто.


В 6 месеца, когато детската храна започва да прилича на тази на възрастните и детето започне да получава първото, малко или много, пълноценно захранване освен млякото, аз изведох два вида зеленчукови комбинации: оранжева и зелена (според доминиращия цвят). Необходимо е тези храни да се редуват. Една от двете на ден. Даже в хладилника ми всички зеленчуци са разположени по принципа – оранжевото отделно, зеленото отделно, хи-хи.

Така, когато детето е съвсем малко количеството продукти е от 2-3 компонента, когато детето започва да пораства – компонентите се увеличават до 5-6. Например: зелената изначално се състоеше от грах, картофи и спанак, а оранжевата от тиква и моркови, а след това придоби формата, която ще опиша по-надолу.


Всяко от тези блюда трябва да расте в порциите според растежа на детето Ви. Започваме с няколко лъжички, а приключваме с пълноценна порция. От 2-годишна възраст моите деца започнаха да получават към тези комбинации – протеин: пиле, риба, яйца, сирене. Не всичко заедно, а с редуване. Със зелената (тъй като е по-водниста и лека) съчетах риба и пилешко, а с оранжевата сирене и яйца. Към 4 година на това хранене (зачитайки растежа на децата) започнах да добавям зърнени култури. Към зелената вървеше гречка (елда б.пр.), към оранжевата – пшеница или ориз (хляб ние не ядем). Понякога за разнообразие (веднага ще отбележа: никой не иска разнообразие изначално – моя инициатива), към зелената храна вместо зърнените култури добавям фасул, а към оранжевата – нахут. А сега ви представям нагледно:

Принципът е прост: приучаване на децата, първо – към зеленчуците, второ – че това е основа и най-важна част от рациона им на ден. Както може би се досещате, първо всичко ще се вари, а след това ще минава през блендера. Когато децата бяха съвсем мънички пюрето бе хомогенна смес, когато те се научиха и поискаха да дъвчат, аз започнах да им смилам храната , като оставям по- големи парченца. Количеството на едните или другите продукти азвиси от наличието им в хладилника и персоналните предпочитания на детето, но базата се запазва или зелена, или оранжева. Варенето не трябва да бъде дълго, много е важно да се запази цвета, зеленчуците трябва да бъдат „живи“. Варим всичко без сол и масло – това е много важно. Не създавайте у детето ви подобни зависимости преди необходимия срок. До 4-годишна възраст децата ми не са вкусвали сол и масло. Само понякога добавях къри – към оранжевата, розмарин – към зелената: за цвят.

«Зелена»
Бяло зеле
Тиквички (цукини)
Кромид лук
Картоф
Морков
Зелен грах (може да е замразен)
Сладка чушка
Гъби
Целина
Съчетава се с пилешко или риба


«Оранжева»
Тиква
Морков
Карфиол или брюкселско зеле
Сладък картоф
Лук
Царевица (може да е замразена)
Целина
Ориз или пшеница
Съчетава се с яйца или сирене


Всичко се нарязва на едри парчета, вари се в обикновенна вода и след това се премеля в блендера. Ако ще добавяте зърнени храни – варете ги заедно с зеленчуците. Водата се слива напълно от зелената, тъй като зелето и тиквичките поемат доста течност, а в оранжевата оставяме малко вода за да не е твърде суха. Сиренето се добавя към края – вече в блендера. Бобчетата, когато децата бяха малки, аз премелях, сега обаче ги оставям цели направо отгоре. 



Децата също трябва да получават и свежи зеленчуци, тъй като стомахът при постоянното приемане на варена храна ще престане лесно да усвоява суровата. За момчетата си купувам чери доматки и свежи стръкчета грах и добавям към подготвената порция.


А това е оранжевата храна за четвъртия ми син (1,5г).


Най-важното е да се придържате към този рацион всеки, е или почти всеки ден. По време на всички излети, дълги кръжоци или на вън винаги взимам тази храна в пластмасово контейнерче. Варените зеленчуци, прекрасно се съхранпват в хладилника, което значи че Вие смело можете да готвите на 2 дена напред. Ами това е! Мисля, че не съм забравила нищо. Помнете НЯМА ЧУДЕСА, а Здравето на вашите деца ЗАВИСИ от ВАС, от вашето търпение и усилия. Късмет, добър и здрав апетит на Вашите дечица!


Превод: Никол Първанова

Няма коментари:

Публикуване на коментар