понеделник, 3 октомври 2016 г.

Учени: "Децата наследяват интелекта от майките си"


Човек наследява умствените способности от своите родители в рамките на 40-60%, при това гените за интелект били открити само в Х-хромозомата. С това твърдение, през 1984 година в Кеймбридж  стартира изследването за придобиване на интелектуални способности.

С други думи умните хора са засължени за способностите си, преди всичко, на майките, защото именно те са отговорни за предаването на гените оказващи влияние на интелекта.
Било изяснено, че малчуганите които притежават повеше от майчините гени имат по-голям обем на мозъка, но обемът на тялото е по-малък. Съответно при дечицата с бащини гени всичко е наобратно.

Изледващите обаче твърдят, че бащините клетки не са били открити в кората на главния мозък – именно тази зона, в която се развиват най-важните когнитивни функции на човека: интелект, мислене, планиране и способност да се изучават езици.

Каквото и да е, не си струва да забравяме, че умствените способности не са обусловени от генетиката на 100%. Резултати от други изследвания показват, че майките заемат важна позиция в интелектуалното развитие на децата чрез физическия и емоционален контакт. Тъй че отношенията между детето и майката ще окажат основно влияние на неговия интелект.

Друго изследване (Medical Research Council Social and Public Health Sciences Unit; Шотландия),след тестуване на 12,686 младежи на възраст от 14 до 22 години излиза с много интересно становище. А то е че  децата със силни и доверителни взаимоотношения с майките си, показват повече упоритост в постиженията на целите си и са по-малко склонни към разочарования при решаването на сложни задачи.

Не зависимо какво постановяват генетиците, бащите не бива да се чувстват пренебрегнати. Бидейки емоционално достъпни за малчуганите и ставайки пример за подражание, бащата способства за пълноценното развитие на детето си.

Коефициентът за интелигентност (IQ), с който се раждаме, може да играе важна роля,но не и решаваща. Интелектът се формира върху основата на множество фактори едни от които са: обществената среда, външни стимули и разбира се личностната характеристика на човека.
Така че смело учете дечицата си на нови и интересни неща, прекарвайте с тях повече време в общуване и се забавлявайте! А пък тяхната заинтересованост и амбиция за нови знания ще дойде с времето.

Източник: rinconpsicologia.com


Няма коментари:

Публикуване на коментар