сряда, 28 септември 2016 г.

10 правила, които да спазвате, за да не отнемате интереса на детето към четенето


Френският писател Даниел Пенак – е майстор на перото, той пише спиращи дъха романи, от които е невъзможно да се откъсне човек. Но освен всичко това в една от книгите си той формулира десет точни правила, които помагат на множество родители да възпитават четящи деца.

Като фенове на добрите книги AdMe.ru публикуваха правилата, а аз ги превеждам.

Правото да не чете. Не си струва да карате детето да чете. Ще бъде по-правилно това дете да се заинтересува от четенето, да се направи така, че да му бъде интересно да узнае какво ще се случи в края на книгата. И той задължително ще я прочете.

Правото да прескача. Не забранявайте на детето си да прелиства скучните страници. Нека чете това, което му е интересно. В случай че детето чете това, което не му е интересно преодолявайки себе си, не носи никаква полза. Така то много скоро ще премести четенето в графа „скучни занимания“.

Правото да не дочита. Не карайте детето си да дочита книжката, която не му е интересна, до края. В света има толкова привлекателни неща, че вашето дете обезателно ще намери това, което наистина ще му харесва!

Правото да препрочита. Позволявайте на децата да препрочитат любимите си книги толкова пъти, колкото те пожелаят. И няма значение дори това да стотния път в който те отварят книгата.

Правото да чете всичко подред. В училище децата четат това, което представя учебната програма, затова е важно у дома те да имат право да четат това, което им се иска, Разбира се, необходимо е предварително да изключите от полезрението им опасни книги.

Правото на фантазия. Подрастващите имат свои идеали и да ги осмивате, ще бъде огромна грешка. Бъдете търпеливи, а ако детето ви обожава елфите и вампирите, то го оставете да чете за тях.

Правото да чете навсякъде. Човек може да чете навсякъде: на леглото, на масата, дори под масата – важното е детето ви да се чувства комфортно. Ако детето влачи постоянно книгата със себе си, значи то е обикнало четенето.

Правото да чете на глас. Понякога децата искат да четат на глас , особенно да прочитат това място в книгата, което най-много им харесва. Задължително го изслушайте. Ако детето е поискало да ви прочете нещо, това значи, че именно със вас то иска да сподели емоциите от прошетеното.

Правото да чете сложна литература. Ако детето се е натъкнало на учебник по ядрена физика, не ми го отнемайте. Дори ако то няма да може да прочете повече от две страници, книгата ще остане в паметта му и то може да си спомни за нея, когато в действителност  му потрябва.

Правото да мълчи за прочетеното. Абсолютно нормално е детето да не иска да споделя това, което е прочело. Това значи, че то просто не е готово за това. Не се опитвайте да изтръгвате информация от него, просто имайте търпение.

И един бонус от мен: Децата които никога не са взимали книжка в ръце, не са посветени във вълшебния мир на литературата. Подарете им това прекрасно измерение, което ще ги научи да мечтаят!


Снимков материал: Getty Images

Източник semeynoe

Няма коментари:

Публикуване на коментар